Zapisy na modele wagonów MCi-43 z oznaczeniami PKP i Fiaty 125p w TT

Hädl Manufaktur - model wagonu MCi-43 DR Bib 349-239 Ep III nr. kat. 114003-3

W ramach współpracy firmy EKA-model z niemieckim producentem modeli w wielkości TT – Hädl Manufaktur mają powstać dwa modele: wagonu osobowego konstrukcji niemieckiej MCi-43 oraz model popularnego w Polsce samochodu osobowego Fiat 125p. Chętni do nabycia obu modeli mogą zgłaszać się do 25 grudnia tego roku.

Wagon pasażerski MCi-43 zbudowano na bazie wagonów towarowych z grupy Lipsk (Gattungsbezirk Leipzig) w 1943 roku. Jako uproszczoną konstrukcję wojenną. Po II wojnie światowej dużo tych wagonów znalazło się na terenie Polski i zostały wpisane na stan PKP. Otrzymały serię literową Ct, następnie Bit, a potem Bti. Znalazły się we wszystkich dyrekcjach PKP, z wyjątkiem dyrekcji warszawskiej. Na stan DOKP Warszawa trafiły dopiero w 1958 roku, po włączeniu w jej obręb dyrekcji łódzkiej. Najwięcej tych wagonów pracowało w DOKP Katowice i Wrocław. Z czasem jednak dostawy wagonów 43A oraz zespołów pietrowych Bipa zaczęły wypierać podobnie jak starszej konstrukcji „boczniaki” także wagony typu MCi-43 z ruchu handlowego. Do połowy lat 80. wagony MCi- 43 można było spotkać w pociągach służbowych tzw „klasach” wykorzystywane do przewozów pracowniczych na PKP. Ostatni wagon tego typu można było napotkać w pociągach służbowych, w Małaszewiczach. Po wycofaniu z ruchu cześć z tych wagonów przekwalifikowywano na wagony techniczno-gospodarcze różnych służb PKP. Co ciekawe wagony tego typu zostały praktycznie zapomniane. Dzisiaj mało kto pamięta o ich służbie na PKP.

Hädl Manufaktur - model wagonu MCi-43 DR Ep III nr. kat. 114003-3
Hädl Manufaktur – model wagonu MCi-43 DR Bib 349-239 Ep III nr. kat. 114003-3

Modele wagonów MCi-43 w wielkości TT produkowała firma Lorenz (obecnie przejęta przez markę Busch), oraz jako zestaw do samodzielnego składania, jeden z czeskich małoseryjnych producentów. Później produkcję modeli tych wagonów podjął również Tillig, jednak model tej firmy jest mocno skrócony w stosunku do długości oryginału. Kolejnym producentem modelu tego wagonu jest firma Hädl Manufaktur. Szerszy test modelu tego producenta opublikujemy wkrótce.

Dzięki incjatywie firmy EKA-model istnieje szansa na modele tego wagonu w malowaniu PKP. Modele te mają otrzymać malowanie typowe dla taboru kolejowego w Polsce – ciemozielone (ciemnooliwkowe) z szarym dachem. Wagony mają być wykonane tak jak ich oryginały bez imitacji aparatury elektrycznej pod podwoziem i gniazd na ścianach do połączenia kablem wagonów. Wynika to z tego, że wagony tego typu na PKP nie posiadały oświetlenia elektrycznego. Przewidziano łącznie cztery modele, po dwa w epoce IIIb (cecha PKP oraz orzeł) i IVa. Przydział DOKP jest planowany z uwzględnieniem innych modeli wagonów PKP dostępnych w wielkości TT, z jakich można zestawić skład pociągu lokalnego lub służbowego. Dostępne mają być modele:
a) PKP, ep. IIIb (z orłem)
b) PKP, ep. IIIb (z orłem) – drugi numer
c) PKP, ep. IVa
d) PKP, ep. IVa – drugi numer
Projekt oznakowania modeli przygotowuje specjalizująca się w tej dziedzinie firma PMR Krzysztof Koj.

Przewidywana cena to 170 złotych. Model powinien być gotowy w drugim kwartale przyszłego roku.

Zamówienia na modele można składać do 25 grudnia tego roku, przez wysłanie prywatnej wiadomości na facebookowym profilu u firmy EKA-model, lub w dyskusji na Forum TT.

Ze względu na  to, że model posiada bardzo dobrze odtworzone wnętrze i jest przystosowany do montażu oświetlenia planowane jest przygotowanie oświetlenia odtwarzającego warunki jakie panowały w wagonie przy oświetleniu gazowym. Gotowe oświetlenie będzie sprzedawane osobno, niezależnie od dystrybucji wagonów.

Fiat 125p

Kolejny model jaki może się ukazać w efekcie współpracy firm EKA-model z Hädl Manufaktur jest Fiat 125p w wielkości TT.

Hädl Manufaktur - model samochodu Polski Fiat 125p. Źródło zdjęcia - sman/TT scale trains and models
Hädl Manufaktur – model samochodu Polski Fiat 125p. Źródło zdjęcia – sman/TT scale trains and models

Model samochodu odtwarza wygląd pojazdu z okresu przed rokiem 1975, gdy zmieniono konstrukcję zderzaków rezygnując z charakterystycznych „kłów”. Przewidziano pięć wersji malowania:

a) kość słoniowa
b) żółtopomarańczowy (zmiennicy)
c) jasnobrązowy
d) stalowoniebieski
e) zgniłozielony

Przewidywana cena to 75,50 złotych. Model powinien być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Warunkiem powstania modelu i jego poszczególnych wersji jest zebranie odpowiedniej liczby chętnych do nabycia modeli.

Zamówienia na modele można składać do 25 grudnia tego roku, przez wysłanie prywatnej wiadomości na facebookowym profilu u firmy EKA-model, lub w dyskusji na Forum TT.

Jedna myśl w temacie “Zapisy na modele wagonów MCi-43 z oznaczeniami PKP i Fiaty 125p w TT”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *