Zima w tym roku przypomniała o sobie śniegiem i mrozem. Bo taki mamy klimat. Akcja „zima” na kolei zgodnie z instrukcjami zaczyna się już jesienią, gdy przeprowadza się przegląd sprzętu używanego do udrożnienia szlaków i stacji kolejowych: odśnieżarek i pługów odśnieżnych.
Zima na makietach kolejowych to prawdziwa rzadkość. Z reguły dominuje późna wiosna lub lato. Bo taki ma być klimat. Mimo to można na stacji czy na terenie lokomotywowni postawić model pługu odśnieżnego.
A jaki mamy wybór pługów w wielkości TT? I to jest dobre pytanie.
Na początek gotowe modele pługów, jakie pojawiły się w wielkości TT.
Firma Beckmann wyprodukowała model pługu typu „Meiningen”, budowanego w RAW Halberstadt a następnie w RAW Meiningen dla kolei wschodnioniemieckich. W latach 1968-81 zbudowano 105 pługów w dwóch wersjach: w latach 1968-78 50 sztuk typu „Meiningen” i w latach 1978-81 typu „Meiningen W”, z możliwością obrotu nadwozia z lemieszem, w przypadku konieczności zmiany kierunku jazdy. Od 1994 roku 104 pługi tego typu przejęte zostały przez DB AG.
Modele pługów typu „Meiningen” pojawiły się w różnych wersjach od epoki IV do VI i związanym z tym malowaniem i przydziałem. Poza Beckmannem modele pługów tego typu pojawiły się również w ofercie firmy Heris wykonany w dziewięciu wersjach na zamówienie sieci sklepów SpieleMax.
Pługi typu „Meiningen” można zaliczyć do konstrucji pługów opracowanych w 1920 roku przez Rudolfa Klimę.
Pługi tego rodzaju budowano najczęściej z wykorzystaniem staroużytecznych tendrów parowozowych.
Starszą wersję pługu z rodziny Klima oferowała kiedyś nie istniejąca obecnie firma JATT.
Kolejna wersja pługu typu Klima jest oferowana pod marką „Extra” przez jeden ze sklepów z modelarstwem kolejowym w Czechach, wyprodukowany jako krótka seria przez B Model.
Kolejny model pługu jest modelem pasującym do epoki II. Wyprodukowany została przez firmę Voigtländer, znaną z krótkich serii modeli wykonanych jako odlewy z metalu lub blach fototrawionych. Model otrzymał numer katalogowy 2000051-FM.
Jeden z bardziej znanych producentów ze wschodu – firma Peresvet w latach 2011-2012 w swoim katalogu zaprezentowała dwa modele pługów.
Pierwszy zamontowany na tendrze od parowozu z mumerem katalogowym 40120 w malowaniu DR i w epoce III.
Drugi model przedstawia pług zamontowany na wagonie dwuosiowym kolei Związku Razdzieckiego, a więc zdecydowanie model na makietę prezentująca koleje ze wschodu.
Model otrzymał numer katalogowy 4110 i pasował do realiów epoki III.
Ciekawą propozycję, chociaż wymagającą nieco wprawy w budowie modeli przedstawił czeski producent DK-Model. W swojej ofercie posiada trzy modele pługów odmiennych konstrukcji od dotychczas prezentowanych. Pierwszy to model pługu „Riga” systemu Björke z numerem katalogowym 0830. Pługi tego rodzaju posiadały stały lemiesz z opuszczanymi w dół nożami.
Dwa kolejne modele pługów to najcięższe konstrukcje wśród opisywanych i przeznaczone od najtrudniejszych zadań.
Są to pługi wirnikowe zbudowane do przecierania szlaków po bardzo silnych opadach śniegu, lub zawiejach formujących wysokie zaspy. Są to modele pługów z parowym napędem wirnika. Pług posiada więc tender z zapasem wody oraz węgła, a w przedniej części kocioł i silnik parowy do napędu wirnika.
Pierwszym modelem tego rodzaju jest pług pochodzący z zakładów Henschla. Warto zwrócić uwagę, że model jest bardzo zbliżony wyglądem do pługu zbudowanego w tych zakładach w 1943 roku i eksponowanego w skansenie kolejowym w Chabówce. Jest więc szansa na posiadanie modelu pługa stosowanego na PKP. Model pasuje do epok II-IV, numer katalogowy 0860.
W ofercie firmy DK-Model jest jeszcze drugi, nieco mniejszy model parowego pługa wirnikowego – „Königsberg“ – numer katalogowy 0861.
W obu przypadkach przed montażem modeli można się rozważyć wykonanie modelu z czynnym wirnikiem i dodatkowo z wytwornicą dymu.
Z pośród przedstawionych modeli pługów poza modelem pługu wirnikowego Henschel bardzo zbliżony do stosowanych w Polsce jest model pługu systemu „Riga” systemu Björke.
Po II wojnie światowej na sieci PKP pracowały pługi różnych konstrukcji między innymi również „Klima”.
Niestety brak jest informacji o próbach choćby krótkoseryjnej produkcji modeli pługów stosowanych przez PKP a następnie PLK współcześnie. Są to pługi typu 411S budowane w ZNTK Stargard Szczeciński oraz sprowadzone z ZSRR pługi SDP-M.
Co ciekawe polskie pługi typu 411S poza siecią PKP można zobaczyć w Czechach i na terenie Słowacji. Może więc doczekamy się ich z czasem również w skali 1:120.
Zdjęcie tytułowe
DK-Model. Pług wirnikowy „Königsberg“. Numer katalogowy 0861.
Źródła zdjęć:
Beckmann TT – materiały dostępne na stronie sklepu elriwa®
JATT – archiwalne materiały reklamowe producenta
Extra – materiały dostępne na stronie sklepu Hobby-Shop
Voigtländer – materiały dostępne na stronie sklepu elriwa®,
Peresvet – materiały dostępne na stronie 12mm.
DK-Model – strona producenta firmy DK Model